sharing information

ALLdownunder.com

1998 Commonwealth Games

Opening Ceremony ... 11 Sep 1998 Host City ... Kuala Lumpur, Malaysia Closing Ceremony ... 21 Sep 1998
Participants ... 3,638 athletes, 70 Commonwealth Nations

 
Commonwealth Games Gold Medal Winners
80 Australian Gold Medal Winners

Athletics Bowls Cycling Diving Gymnastics Men's Hockey Women's Hockey
Netball Shooting Squash Swimming Tenpin Bowling Weightlifting

Athletics
 Men's 20km Walk Nick A'Hern
 Men's Long Jump Peter Burge
 Men's Hammer Throw Stuart Rendell
 Men's Decathlon Jagan Hames
 Women's Pole Vault Emma George,
 Women's Hammer Throw Debbie Sosimenko
 Women's Javelin Throw Louise McPaul
 Women's 10km Walk Jane Saville
 Women's 200 metres Nova Peris-Kneebone
 Women's 5,000 metres Kate Anderson
 Women's 4x100m Relay Sharon Cripps, Lauren Hewitt, Nova Peris-Kneebone,
Tania Van Heer
 Women's 4x400m Relay Tamsyn Lewis, Susan Andrews, Tania Van Heer,
Lee Naylor
 Women's Marathon Heather Turland
Bowls
 Men's Pairs Brett Duprez, Mark Jacobsen
Cycling
 Men's Sprint Darryn Hill
 Men's 1,000m Time Trial Shane Kelly
 Men's 4,000m Team Pursuit Brett Lancaster, Tim Lyons, Brad McGee, Michael Rogers
 Men's Individual Pursuit Brad McGee
 Men's 20km Scratch Race Michael Rogers
 Men's Road Race Jay Sweet
 Women's Time Trial Anna Wilson
 Women's 24km Points Race Alayna Burns
Diving
 Men's 3m Springboard Shannon Roy
 Women's Platform Vyninka Arlow
 Women's 1m Springboard Chantelle Michell
Gymnastics
 Men's Artistic Floor Andrei Kravstov
 Men's Artistic Rings Pavel Mamine
 Men's Artistic Parallel Bars Andrei Kravstov
 Men's Artistic Pommel Horse Andrei Kravstov
 Men's Artistic Individual All Around Andrei Kravstov
 Women's Artistic Beam Trudy McIntosh
 Women's Artistic Uneven Bars Lisa Skinner
 Women's Artistic Individual All Around Zeena McLaughlin
 Women's Artistic Team All Around Katarina Frketic, Trudy McIntosh, Zeena McLaughlin,
Lisa Skinner, Allana Slater
hockey - men
Michael Brennan, Adam ComMen's, Stephen Davies, Damon Diletti, Jason Duff, James Elmer,
Paul Gaudoin, Mark Hickman, Jeremy Hiskins, Stephen Holt, Brent Livermore,
Matthew Smith, Daniel Sproule, Jay Stacy, Lachlan Vivian-Taylor, Michael York
Hockey - women
Kate Allen, Michelle Andrews, Alyson Annan, Louise Dobson, Juliet Haslam, Rechelle Hawkes,
Rachel Imison, Bianca Langham, Claire Mitchell-Taverner, Nicole Mott, Alison Peek,
Katrina Powell, Lisa Powell, Kate Starr, Kristen Towers
Netball
Jennifer Borlase, Nicole Cusack, Liz Ellis, Kathryn Harby, Janine Ilitch, Simone McKinnis, Sharelle McMahon, Shelley O'Donnell, Rebecca Sanders, Sarah Sutter, Carissa Tombs, Vicki Wilson
Shooting
 Men's Trap Singles Michael Diamond
 Men's Free Rifle 3 Position Singles Tim Lowndes
 Men's Rapid Fire Pistol Pairs Mike Giustiniano, Pat Murray
 Women's Sport Rifle 3 Position Singles Susan McCready
 Women's Sport Pistol Singles Christine Trefry
 Women's Sport Pistol Pairs Christine Trefry, Annette Woodward
 Women's Air Pistol Singles Annemarie Forder
 Women's Air Pistol Pairs Annemarie Forder, Christine Trefry
 Women's Sport Rifle Prone Pairs Kim Frazer, Carrie Quigley
Squash
 Mixed Doubles Craig Rowland, Michelle Martin
 Women's Singles Michelle Martin
Swimming
 Men's 100m Breaststroke Simon Cowley
 Men's 200m Breaststroke Simon Cowley
 Men's 100m Butterfly Geoff Huegill
 Men's 200m Individual Medley Matthew Dunn
 Men's 400m Individual Medley Trent Steed
 Men's 4x100m Medley Relay Simon Cowley, Geoff Huegill, Michael Klim, Josh Watson
 Men's 100m Freestyle Michael Klim
 Men's 200m Freestyle Ian Thorpe
 Men's 400m Freestyle Ian Thorpe
 Men's 1,500m Freestyle Grant Hackett
 Men's 4x100m Freestyle Relay Ashley Callus, Chris Fydler, Ian Thorpe, Michael Klim
 Men's 4x200m Freestyle Relay Matthew Dunn, Ian Thorpe, Daniel Kowalski, Michael Klim
 Women's 100m Butterfly Petria Thomas
 Women's 200m Butterfly Susan O'Neill
 Women's 100m Breaststroke Helen Denman
 Women's 200m Breaststroke Samantha Riley
 Women's 100m Backstroke Giaan Rooney
 Women's 200m Freestyle Susan O'Neill
 Women's 400m Freestyle Susan O'Neill
 Women's 800m Freestyle Rachel Harris
 Women's 4x100m Freestyle Relay Rebecca Creedy, Lori Munz, Susan O'Neill, Sarah Ryan
 Women's 4x200m Freestyle Relay Julia Greville, Lori Munz, Susan O'Neill, Anna Windsor
 Women's 4x100m Medley Relay Helen Denman, Susan O'Neill, Giaan Rooney,
Petria Thomas
Tenpin Bowling
 Mixed Doubles Frank Ryan, Cara Honeychurch
 Women's Singles Cara Honeychurch
 Women's Doubles Cara Honeychurch, Maxine Nable
Weightlifting
 Up to 56kg Snatch Mehmet Yagci
 Up to 77kg Clean & Jerk Damian Brown
 Up to 77kg Overall Damian Brown
 Up to 94kg Snatch Kiril Kounev
 Up to 94kg Clean & Jerk Kiril Kounev
 Up to 94kg Overall Kiril Kounev

 

We're SafeSurf Rated
Know
Australia

Australian Facts & Information Time & Dates, School, Sports, Converters, Facts & more
Australian Website Links Entertainment, Sports, Education, Medical, Government & more

Know Australia     Voice of Australians     Uniquely Australian     Tall Poppy     Australian Cards     Flashback     Games     Home

Contact Us     ALLdownunder.com.au    Website designed & managed by Lady Luck Enterprises