Opening Ceremony … 24 July 1986 | Host City … Edinburgh, Scotland | Closing Ceremony … 2 Aug 1986 |
Participants … 1,660 athletes, 27 Commonwealth Nations |
1986 Games 1986 Medals … | Gold | Silver | Bronze | Games Main Page |
40 Australian Gold Medal Winners
This post is all about the gold medal winner of 1986 Commonwealth Games under the category Athletics, Bowls, Boxing ,Cycling, Diving, Rowing, Swimming.
Athletics • Badminton • Cycling • Diving • Rowing • Shooting • Swimming • Weightlifting
ATHLETICS
Men’s 30km Walk | Simon Baker |
Men’s Long Jump | Gary Honey |
Men’s Marathon | Robert de Castella |
Women’s Shot Put | Gael Martin |
Women’s Discus Throw | Gael Martin |
Women’s High Jump | Christine Stanton |
Women’s 400 metres | Debbie Flintoff |
Women’s 400m Hurdles | Debbie Flintoff |
Women’s Marathon | Lisa Martin |
BADMINTON | |
Mixed Doubles | Michael Scandolera, Audrey Tuckey |
CYCLING | |
1,000m Sprint | Gary Neiwand |
10 mile Scratch Race | Wayne McCarney |
1,000m Time Trial | Martin Vinnicombe |
4,000m Individual Pursuit | Dean Woods |
4,000m Team Pursuit | Wayne McCarney, Glenn Clarke, Brett Dutton, Michael Turtur, Dean Woods |
DIVING | |
Men’s Springboard | Shaun Panayi |
Men’s Platform | Craig Rogerson |
ROWING | |
Men’s Lightweight Single Scull | Peter Antonie |
Men’s Eight | Mal Batten, Dale Caterson, Andrew Cooper, Mark Doyle, Steve Evans, James Galloway, Michael McKay, Ion Popa, James Tompkins |
Women’s Lightweight Single Scull | Adair Ferguson |
Women’s Eight | Debbie Bassett, Sue Chapman-Popa, Margot Foster, Kaylynn Fry, Robyn Grey-Gardner, Urszula Kay, Marilyn Kidd, Vicki Spooner, Annelies Voorthuis |
SHOOTING | |
Full Bore Rifle Singles | Stanley Golinski |
Rapid Fire Pistol Singles | Patrick Murray |
Small Bore Rifle Prone Singles | Alan Smith |
Centre Fire Pistol Pairs | Phillip Adams, Roderick Hack |
SWIMMING | |
Men’s 100m Freestyle | Gregory Fasala |
Men’s 200m Freestyle | Robert Gleria |
Men’s 400m Freestyle | Duncan Armstrong |
Men’s 1,500m Freestyle | Jason Plummer |
Men’s 4x100m Freestyle Relay | Matthew Renshaw, Mark Stockwell, Neil Brooks, Gregory Fasala |
Men’s 4x200m Freestyle Relay | Duncan Armstrong, Peter Dale, Robert Gleria, Tom Stachewicz |
Women’s 200m Backstroke | Georgina Parkes |
Women’s 200m Individual Medley | Suzanne Landells |
Women’s 400m Individual Medley | Suzanne Landells |
Women’s 200m Freestyle | Suzie Baumer |
Women’s 4x200m Freestyle Relay | Suzie Baumer, Michele Pearson, Jennifer Burke, Sarah Thorpe |
WEIGHTLIFTING | |
Flyweight – up to 52 kg | Gregory Hayman |
Bantamweight – up to 56 kg | Nick Voukelatos |
Middleweight – up to 75 kg | Bill Stellios |
Super Heavyweight – over 110 kg | Dean Lukin |